Státní závěrečná zkouška pro studující bakalářského oboru
Bakalářská státní závěrečná zkouška se sestává ze dvou částí:
- Test teoretických znalostí (test abcd)
- Test praktických znalostí přírodnin (poznávačka)
Pro úspěšné absolvování bakalářské zkoušky je nezbytné úspěšně absolvovat obě části (teoretickou a praktickou).
Dosažené výsledky komise zhodnotí a její předseda vyhlásí. Z důvodů možného odvolání jsou odpovědní formuláře archivovány v osobních materiálech studujících.
Test teoretických znalostí
- Test se skládá z 50 otázek, se čtyřmi variantami odpovědí (a, b, c, d), kdy je právě jedna odpověď správná.
- Na vyhotovení testu má studující 60 min.
- Za správnou odpověď se přičítá jeden bod, za chybnou odpověď se body neodečítají.
- Po příchodu studující obdrží odpovědní arch, který podepíše a vyplní své učo, do tohoto archu je povoleno zaznamenávat pouze odpovědi, jakékoliv další škrtání či znehodnocování bude znamenat nečitelnost archu a tedy jeho neplatnost.
- Následně jsou rozdány otázky, do nich je možno psát, kreslit, či si dělat poznámky. Na obsah tohoto archu nebude u vyhodnocování brán zřetel. Arch si studující nemohou ponechat, odevzdává se spolu s odpovědním archem.
Otázky jsou předem organizovány v devíti sekcích (neživá příroda, obecná biologie a zoologie, botanika nižších rostlin, botanika vyšších rostlin, zoologie bezobratlých a obratlovců, ekologie, fyziologie rostlin a živočichů, antropologie, didaktika).
Hodnocení:
Prospěl(a) výborně: 42-50 b.
Prospěl(a): 31-41 b.
Neprospěl(a): ≤ 30 b.
Správnost odpovědí a výsledek testu zpracovává počítač bez možnosti zásahu členů komise.
Test praktických znalostí přírodnin
- Studujícím je předloženo 30 exponátů přírodnin (rovnoměrně zastoupených objektů neživé přírody, botaniky, zoologie a antropologie).
- Studující postupuje vlastním tempem, časový limit je 60 min.
- Odpovědi studující zapisují na předem rozdané odpovědní archy.
- Za každou položku je možné získat až dva body.
- Body za nesprávné odpovědi se neodečítají.
Hodnocení:
Prospěl(a) výborně: 51-60 b.
Prospěl(a): 36-50 b.
Neprospěl(a): ≤ 35 b.
Státní závěrečná zkouška pro studující navazujícího magisterského oboru
Státní zkouška se skládá ze tří otázek, otázky 1 a 2 jsou totožné pro oba studijní plány, otázka 3 se pro studijní plán maior a minor liší.
Otázka č. 1 Didaktická transformace přírodopisného tématu v hodině základního typu:
Studující si vylosuje téma, které spadá do učiva přírodopisu na základní škole (dokument zde). Na zadané téma pak zpracuje scénář hodiny základního typu. Součástí scénáře je zařazení tématu dle platných kurikulárních dokumentů, formulace výchovně vzdělávacích cílů, návrh organizace hodiny a metod vhodných pro expozici, fixaci a případnou aplikaci učiva. V závěru studující navrhne diagnostické metody, které ověří účinnost navržené výuky.
Nedílnou součástí je prokázání odborných znalostí vztahujících se k tématu.
Otázka č. 2 Didaktická transformace přírodopisného tématu v organizační formě výuky specifické pro obor přírodopis:
Studující si vylosuje téma, které spadá do učiva přírodopisu na základní škole (seznam témat je shodný pro otázku č. 1 a 2, pro potřeby losování u SZZ jsou témata náhodně rozdělena na poloviny). Studující navrhne scénář výuky jinou organizační formou, než je hodina základního typu. Obdobně jako u otázky č. 1 je součástí scénáře zařazení tématu dle platných kurikulárních dokumentů, formulace výchovně vzdělávacích cílů, návrh organizace výuky a metod vhodných pro expozici, fixaci a aplikaci učiva a také návrh diagnostických metod, které ověří účinnost navržené výuky.
Nedílnou součástí je prokázání odborných znalostí vztahujících se k tématu.
Otázka č. 3 Didaktika přírodopisu
Minor:Studující si vylosuje otázku vztahující se k problematice výuky přírodopisu na základní škole (dokument zde).
Maior: Jednotlivé okruhy z didaktiky přírodopisu jsou dle obsahové návaznosti přiřazeny k okruhům z pedagogiky a psychologie. Studující si tedy vylosuje komplexní otázku ze všech tří okruhů dohromady (dokument zde).
Průběh státní zkoušky
Minor:
Studující si vylosuje všechny tři otázky najednou, absolvuje přípravu v délce 45 minut, poté probíhá ústní zkoušení v délce 15 minut na každou otázku.
V průběhu přípravy a zkoušení studující nepracuje s portfoliem, to je k dispozici zkušební komisi jako doklad dosavadní praxe. Studující nemá povinnost portfolio ke zkoušce přinést, nicméně dobře zpracované portfolio může v případě nerozhodného výsledku ústního zkoušení přispět k hodnocení prospěl/prospěla.
Maior:
Zkouška je rozdělena na dvě části
- Studující si vylosuje otázku č. 1 a 2, absolvuje přípravu v délce 30 minut a následně ústní zkoušení (2x 15 minut). V průběhu přípravy a zkoušení studující nepracuje s portfoliem, to je k dispozici zkušební komisi jako doklad dosavadní praxe.
- Studující si vylosuje otázku č. 3, absolvuje přípravu v délce 30 minut a poté probíhá ústní zkoušení v délce 30 minut. V této části zkoušky student využívá portfolio (jak ve fázi přípravy, pak při následné rozpravě (podrobnosti jsou uvedeny v dokumentu s přehledem otázek).
Pořadí jednotlivých částí zkoušky určuje předseda/předsedkyně komise.